Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ се изпълнява в рамките на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз с конкретен бенефициент Министерство на образованието и науката (МОН)
Проектът е на обща стойност 70 000 000 лв. и се финансира по Програма „Образование“ 2021-2027 г., с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН). Дейностите по проекта ще се изпълняват до 31.12.2027 г. По проекта ще бъдат обхванати всички държавни, общински и частни училища в страната, които предоставят професионално образование и обучение и са подали заявления за участие.
Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда.
Специфичните цели са:
– Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции;
– Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса;
– Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.
Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027.
Целевите групи по проекта са:
– ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, с изключение на институциите по чл. 18, т. 4-7 от ЗПОО в системата на професионалното образование;
– учители и преподаватели по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение;
– представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор.
Основните дейности по проекта са:
Дейност 1 – Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни, по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.;
Дейност 2 – Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения;
Дейност 3 – Въвеждане на гъвкави пътеки, микро-квалификации и кредити в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива;
Дейност 4 – Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning);
Дейност 5 – Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО;
Дейност 6 – Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС;
Дейност 7 – Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели;
Дейност 8 – Допълнителни практики в реална работна среда;
Дейност 9 – Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители.
Дейностите по проекта се реализират на територията на Република България.
Официална страница на проекта:
https://www.facebook.com/profile.php?id=61555871161321
ДЕЙНОСТИ
Участие в информационна кампания по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран по програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз.
Целта на проекта е адаптиране на професионалното обучение спрямо динамиката на трудовия пазар и подкрепа за развитие на умения за професиите на настоящето и бъдещето.
В рамките на Дейност 9 – Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО на 28.05.2024 г. се проведе среща на учениците от 10 а и б с инж. Явор Гелков-съдебен експерт, вещо лице съдебни инженерно-технически експертизи към Окръжен и Административен съд- гр. Русе и г-жа Янина Мадан – старши разследващ полицай в сектор „Пътна полиция“.
На срещата гостите запознаха учениците със същността на професиите си и им разказаха интересни факти за автотехническите експертизи и работата по пътно-транспортни произшествия.
На финала специалистите напомниха на младежите, че съобразената скорост и внимателното шофиране спасяват човешки животи.
Изпълнение на дейност 9 – „Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение и засилване на връзката с ученици/родители“ по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
В периода от 13 до 15 юни 2024 г. в град Русе се проведе Панорама на средното образование 2024, в която участва и Професионална гимназия по транспорт – Русе. Ученици и учители представиха на кандидат-гимназистите и на техните родители специалностите от професии и профилите, които са утвърдени в държавния план-прием в VIII клас за учебната 2024/2025 година.
Изложението е свързано с кариерното ориентиране на ученици в VI и VII клас в изпълнение на дейност 9 „Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение и засилване на връзката с ученици/родители“ от Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз.
Дейност 9.2 – „Кариерно и професионално ориентиране на ученици“ по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
На 21.11.2024 г. в ПГ по транспорт – Русе се проведе среща на ученици от XII клас с представители на МТГ „Делфин“ АД – единствения завод в България, специализиран в изграждането на високотехнологични плавателни съдове.
Събитието е част от Дейност 9.2 „Кариерно и професионално ориентиране на ученици“ по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран по Програма „Образование“ 2021–2027 и съфинансиран от Европейския съюз.
Акценти от срещата:
Запознаване с историята и дейността на МТГ „Делфин“ АД, основана през 1991 г.
Представяне на възможностите за кариерна реализация в компанията.
Информация за проектирането и изграждането на сложни плавателни съдове с международно признание.
Тази инициатива подкрепя популяризирането на професионалното обучение и предоставя на учениците ценни насоки за бъдещото им професионално развитие.
ПОКАНА
Професионална гимназия по транспорт-Русе организира обучение на външни преподаватели по професионална подготовка от средите на бизнеса, научните среди, публичния и неправителствения сектор по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ по приложения график с програма.
ГРАФИК ЗА ОБУЧЕНИЕ
Първи ден – 13.03.2025 г.
Нормативна база на обучението чрез работа – 2 учебни часа
Основни педагогически и психологически знания и умения – 6 учебни часа
Втори ден – 14.03. 2025 г.
Планиране, реализиране и оценяване на обучението чрез работа – 8 учебни часа
Трети ден – 15.03.2025 г.
Казуси от практиката и добри фирмени практики – 8 учебни часа
Заинтересованите лица следва да заявят желанието си за участие в обучението на тел: 082/841886.
Участие на ученици от ПГ по транспорт – Русе в допълнителни практики в реална работна среда по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
В перида от 11.11.2024 до 02.04.2025 г. петнадесет ученици от ПГ по транспорт – Русе се включиха в изпълнението на Дейност 8 по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“.
Учениците, участващи в проекта са от X клас дневна форма на обучение от специалностите Автомобилна мехатроника, Автотранспортна техника, Подемно-транспортна техника.
Допълнителната практика в реална работна среда е от 240 астрономически часа за всеки ученик по график и учебна програма, изработени под ръководството на наставници и наблюдаващ учител и утвърдени от директора на гимназията.
Сключени бяха договори на всеки ученик с работодателя, осъществяващ практиката в реална работна среда „Русе Трак Сервиз“ ООД.
Целта на участието на учениците в Дейност 8 по проекта е придобиване умения за спазване технологията при извършване на дейности за изграждане и усвояване на техническа и технологична култура при решаване на практическите задачи.
Учениците изградиха допълнителни специфични практически умения, както и за работа в екип, взаимопомощ, дисциплинираност и отговорност.
Изпълнение на Дейност 5, Поддейност 5.2 по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ – обучение на наставници и представители на бизнеса, научните среди, публичния и неправителствен сектор
В периода 13.03.2025 г. – 15.03.2025 г. ПГ по транспорт – Русе проведе обучение на наставници и представител на бизнеса с продължителност 24 академични часа по график и програма, разработени от училището, съгласувана с фирмите партньори.
На участниците се издадоха удостоверения за придобиване на педагогически и методически умения.
Връзката между бизнеса и образованието подготвя бъдещи професионалисти, отговарящи на реалните нужди на пазара на труда.
Допълнителни практики в „МОТО ПФОЕ“ ООД – Русе по Дейност 5, Поддейност 5.1 по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
В периода 26.03.2025 г. – 01.04.2025 г., пет ученици от XI клас от специалност Автомобилна мехатроника в рамките на 20 учебни часа се запознаха и работиха с различни съвременни стендове във фирма „МОТО ПФОЕ“ ООД, под ръководството на инж. Румен Рашков.
Допълнителното практическо обучение е извън учебния план на специалността и имаше за цел учениците да усвоят нови съвременни технологии и да постигнат прецизни резултати в работната среда.